czwartek, 6 września 2018

VBA - Warunki programu Excel

VBA - terminologia

W tym rozdziale zapoznasz się z powszechnie używanymi terminologiami VBA Excel. Te terminy będą używane w kolejnych modułach, dlatego zrozumienie każdego z nich jest ważne.

Moduły


Moduły to obszar, w którym zapisywany jest kod. To jest nowy skoroszyt, dlatego nie ma żadnych modułów.


Aby wstawić moduł, przejdź do Insert → Module. Po wstawieniu modułu tworzy się "Modul1".
W ramach modułów możemy napisać kod VBA, a kod jest zapisany w ramach Procedury. Procedura / Podprocedura to seria instrukcji VBA informujących, co należy zrobić.Procedura

Procedury to grupa instrukcji wykonywanych jako całość, która instruuje program Excel, jak wykonać określone zadanie. Zadanie może być bardzo proste lub bardzo skomplikowane. Jednak dobrą praktyką jest rozkładanie skomplikowanych procedur na mniejsze.

Dwa główne typy procedur to Sub i funkcja.


Funkcja

Funkcja to grupa kodu wielokrotnego użytku, którą można wywołać w dowolnym miejscu w programie. Eliminuje to konieczność pisania tego samego kodu w kółko. Pomaga to programistom podzielić duży program na wiele małych i łatwych w zarządzaniu funkcji.
Oprócz funkcji wbudowanych, VBA pozwala pisać funkcje zdefiniowane przez użytkownika, jak również i wyrażenia są napisane między instrukcjami Function i Function End.

Sub-Procedury


Pod procedury działają podobnie do funkcji. Podczas gdy procedury podrzędne NIE zwracają wartości, funkcje mogą zwracać wartość lub nie. Podprogramy można wywoływać bez słowa kluczowego call. Procedury podrzędne są zawsze zawarte w instrukcjach Sub i End Sub.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz