środa, 26 września 2018

Struktura kodu w Javie


Struktura kodu w Javie 

W poprzednim artykule, uporządkowaliśmy trochę swój kod źródłowy. Oto, jak powinno wyglądać teraz twoje okno z kodem źródłowym:
 Jak widać mamy nazwę pakietu w pierwszej kolejności. Zauważ, że linia kończy się średnikiem. Jeśli zapomnisz o średniku, program nie zostanie skompilowany: 

package pierszyprojekt;

Nazwa klasy jest następująca:

public class PierwszyProjekt {
}

Można myśleć o klasie jako segmencie kodu. Ale trzeba powiedzieć, Javie, gdzie te fragmenty kodu się rozpoczynają i kończą. Możesz to zrobić w nawiasach klamrowych. Początek segmentu kodu rozpoczyna się lewym nawiasem klamrowy { i kończy się z prawym nawiasem klamrowym}. Wszystko w środku pomiędzy nawiasami klamrowymi należy do tego segmentu kodu.

Co jest pomiędzy nawiasami klamrowymi dla klasy to jest to inny fragment kodu. Ta jak poniżej:

Public static void main(String[] args) {
}

Słowo "main" jest tutaj ważną częścią. Gdy program Java uruchamia się, szuka metody o nazwie main. (Metoda jest to tylko fragment kodu. Dowiesz się więcej o nich później). Następnie wykonuje dowolny kod w klamrach głównych. Dostaniesz komunikat o błędzie, jeśli nie posiadasz głównej metody w programie Java. Ale jak sama nazwa wskazuje, jest to główny punkt wejścia do programu.
Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że mamy klasę o nazwie PierwszyProjekt. Ta klasa zawiera metodę o nazwie main.  Obydwie mają własne zestawy nawiasów klamrowych. Ale główny fragment kodu należy do klasy PierwszyProjekt.

W dalszej części dowiesz się, jak uruchomić program Java.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz