środa, 26 września 2018

Java pierwsze kroki


Java pierwsze kroki

Jedną z trudniejszych rzeczy w rozpoczęciu nauki programowania Javy jest zainstalowanie wszystkich programów jakich potrzebujesz do nauki. Jeszcze przed napisaniem pierwszej linijki kodu rozpoczyna nas boleć głowa. Mamy, nadzieje że następne sekcje naszego kursu pomogą wam w rozpoczęciu nauki. W kursie programowania Javy będziemy używać jednego z najbardziej popularnego środowiska programowania NetBeans. Ale zanim NetBeans będzie działał to potrzebujesz zainstalować niezbędne komponenty Javy. Na początek coś co się nazywa Java Virtual Machine.

 Wirtualna Maszyna Javy

Java jest niezależna od platformy. Oznacza to, że będzie działać na prawie każdym systemie operacyjnym. To, czy komputer działa pod Windows, Linuxem, Mac OS, to wszystko jedno!
Powodem działania Javy na dowolnym systemie operacyjnym jest Java Vitrual Machine. Jest to program, który przetwarza cały kod. Musisz więc mieć zainstalowaną JVM, zanim będzie można uruchomić dowolny kod Javy.
 Java jest własnością firmy Sun Microsystems, więc musisz udać się na stronę internetową firmy Sun, aby uzyskać Java Virtual Machine, znaną również jako środowisko Java Runtime Environment (JRE). Odwiedź następującą stronę:


Możesz sprawdzić, czy masz już zainstalowane JRE na komputerze, klikając na link "Do I have Java?". Znajdziesz ten link pod wielkim przyciskiem Free Java Download. Po kliknięciu na link, komputer będzie skanował JRE. Zostaniesz poinformowany, czy masz zainstalowane JRE. Jeśli nie, będziesz mieć możliwość pobrania i zainstalowania oprogramowania.
 Albo można po prostu udać się do następującej strony:


 "Manual" w powyższych linkach oznacza "Ściąganie ręczne". Strona zawiera linki do pobrania oraz dokumentację dla różnych systemów operacyjnych.
Po pobraniu i zainstalowaniu, być może trzeba będzie ponownie uruchomić komputer. Gdy to zrobisz, będziesz mieć Java Virtual Machine.

Java Software Development Kit

Na tym etapie nadal nie można pisać programów. Jedyną rzeczą, którą zrobiliśmy jest instalacja oprogramowania tak, że programy Javy można uruchamiać na komputerze. Aby wpisać kod i przetestować go, trzeba mieć coś co nazywa się Software Development Kit.
Java Software Development Kit obecnie można pobrać tutaj:

 Link, który nas interesuje to Java SE (SE oznacza Standard Edition). Kliknij na ten link, przejdziesz na stronę z oszałamiającą listą opcji do pobrania. Ponieważ będziemy używać NetBeans znajdź link
JDK 7u5 + NetBeans
 Kliknij na Download i zostaniesz przeniesiony na kolejną stronę, gdzie zostaniesz poproszony o wybranie systemu operacyjnego. Plik ma około 170 mb. Po pobraniu JDK i NetBeans zainstaluj oprogramowanie na komputerze.
Będziemy używać NetBeans do pisania naszego kodu. Oto jak to działa w świecie Javy.

Jak to wszystko działa w Javie

 Piszesz aktualny kod dla swoich programów w edytorze tekstowym. (W NetBeans, jest specjalny obszar, w którym wpisujemy kod). Kod ten nazywany jest kodem źródłowym i jest zapisywany z rozszerzeniem .java. Program o nazwie javac jest używany do włączania kodu źródłowego do kodu Java Byte Code. Jest to proces kompilacji. Po zakończeniu kompilacji przez javac jest tworzony nowy plik z rozszerzeniem .class (plik jest tworzony, jeśli nie zostaną wykryte błędy). Gdy plik klasy zostanie utworzony, można go uruchomić na Java Virtual Machine. Tak więc:

·        tworzenie kodu źródłowego z rozszerzeniem .java
·        użyj javac do tworzenia(kompilacji) pliku z rozszerzeniem .class
·        uruchom skompilowane klasy

NetBeans obsługuje cały proces tworzenia i kompilowania kodu. Tworzy plik .java z kodu źródłowego. Następnie uruchomi javac i skompiluje plik klasy. NetBeans może także uruchomić program wewnątrz własnego oprogramowania. Pozwala to zaoszczędzić kłopotów z otwarciem okna terminala i wpisywaniem długich ciągów poleceń.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz