czwartek, 6 września 2018

VBA - Przegląd

VBA - Przegląd

VBA oznacza V isual B ASIC dla A plikacji, język programowania zdarzeniami z Microsoftu, który jest obecnie wykorzystywany głównie w aplikacjach biurowych, takich jak Microsoft MSExcel, MS-Word i MS-Access.

Pomaga to inżynierom tworzyć niestandardowe aplikacje i rozwiązania zwiększające możliwości tych aplikacji. Zaletą tego narzędzia jest to, że NIE POTRZEBUJESZ mieć zainstalowanego VisualBasica na naszym komputerze, jednak instalacja pakietu Office pośrednio pomoże w osiągnięciu tego celu.

Możesz używać VBA we wszystkich wersjach biurowych, od MS-Office 97 do MS-Office 2016, a także w dowolnej z najnowszych dostępnych wersji. Wśród VBA, Excel VBA jest najbardziej popularny. Zaletą korzystania z VBA jest to, że możesz budować bardzo potężne narzędzia w MS Excel za pomocą programowania liniowego.

Zastosowanie VBA

Można się zastanawiać, dlaczego używać VBA w Excelu, ponieważ sam MS-Excel zapewnia mnóstwo wbudowanych funkcji. MS-Excel udostępnia tylko podstawowe wbudowane funkcje, które mogą nie być wystarczające do wykonywania skomplikowanych obliczeń. W takich okolicznościach VBA staje się najbardziej oczywistym rozwiązaniem.

Na przykład bardzo trudno jest obliczyć miesięczną spłatę pożyczki za pomocą wbudowanych formuł Excela. Raczej łatwo jest zaprogramować VBA do takich obliczeń

Dostęp do edytora VBA

W oknie Excela naciśnij "ALT + F11". Otworzy się okno VBA, jak pokazano na poniższym zrzucie ekranu.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz