środa, 26 września 2018

Komentarze w Javie


Komentarze w Javie


Podczas tworzenia nowego projektu w NetBeans, zauważysz, że część tekstu jest szara, z dużą ilością ukośników i gwiazdek:
Zaznaczone na szaro obszary to są komentarze. Po uruchomieniu programu, komentarze są ignorowane. Więc można wpisać cokolwiek chcesz wewnątrz waszych komentarzy. Ale to zwykle są komentarze, które wyjaśniają to, co próbujesz zrobić. Możesz mieć jeden komentarz w linii przez wpisanie dwóch ukośników:

//To jest pojedyncza linia komentarza

Jeśli chcesz mieć więcej niż jedną linię komentarza, to można to zrobić w następujący sposób:
 

//To jest komentarz na więcej
//niż jedną linię na dwie lub więcej

Lub można to zrobić inaczej:

/*
    To jest komentarz, który
    Może zawierać wiele linii
*/


W komentarzu powyżej, zauważyliście, że zaczyna się od znaków / *. Aby zakończyć komentarz,  używamy następujących znaków * /.

Jest też coś, co nazywa komentarz Javadoc. Możesz zobaczyć dwa z nich na zdjęciu w oknie kodowania na poprzedniej stronie. Komentarz Javadoc zaczyna się od jednego ukośnika i dwóch gwiazdek (/ **) i kończy gwiazdką i jednym slashem (* /). Każda linia komentarza zaczyna się jedną gwiazdką:

/**
*To jest komentarz Javadoc
*/

Komentarze javadoc są wykorzystywane do dokumentowania  kodu. Kod może być udokumentowany, tak że zamienia się na stronę HTML, która będzie pomocna dla innych. Można zobaczyć, jak to wyglądaja uruchomiając przez  kliknięcie przycisku z menu na górze NetBeans. Z menu Run wybierz Generate Javadoc. Nie jest wiele do zobaczenia jeszcze jednak,  ponieważ nie napisaliśmy jeszcze żadnego kodu!

Na tym etapie naszej nauki programowania, możesz usunąć komentarze w NetBeans, które zostały wygenerowane specjalnie  dla Ciebie. Oto nasz kod z usuniętymi komentarzami:

W dalszej części dowiesz się, o strukturze powyższego kodu, i jak uruchomić program.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz