sobota, 29 września 2018

Java tworzenie formularza w IDE NetBeans


Tworzenie formularza z Java NetBeans IDE

Programując w Javie nie musisz pisać kodu działającego tylko w oknie terminala. W tej części napiszemy program „Kalkulator”, który korzysta z formularza. Formularz będzie miał przyciski i pole tekstowe. Zaczniemy od bardzo prostego kalkulatora, który może tylko dodawać, a następnie rozszerzymy jego możliwości, tak że można będzie wykonywać odejmowanie, dzielenie i mnożenie. Kalkulator będzie wyglądać mniej więcej tak:Powyżej zrzut Kalkulatora może wyglądać inaczej, jeśli masz, inny system operacyjny jak Linux lub Apple Mac.)
Zróbmy początek.


NetBeans i Formularze Java

Opracowanie graficznego interfejsu użytkownika (GUI) używając Javy może być formą sztuki samej w sobie, jest tam dość dużo elementów, do których należy się przyzwyczaić: komponenty, pojemniki, układy menedżerów, i wiele innych. Środowisko programistyczne NetBeans jednak znacznie uprości tworzenie form, a my to wykorzystamy do przeciągania i upuszczania elementów sterujących na formularzu.

Zamiast przejść przez teorie GUI, po prostu przejdziemy bezpośrednio do pisania programu.

Tworzymy nowy projekt, klikając na File > New Project z menu NetBeans. Wybierz Java> Java Application z listy pól, a następnie kliknij przycisk Next.
W kroku 2 kreatora wpisz Kalkulator jako nazwę projektu. Na dole, odznacz " Create main class ". To dlatego, że główna metoda zostanie stworzona  przez nas gdy w NetBeans dodamy formularz. Krok 2 kreatora powinien wyglądać tak:Kliknij przycisk Finish, a NetBeans stworzy projekt, ale nie wiele więcej. Wystarczy popatrzeć na obszar projektów w oknie na lewo w NetBeans i powinieneś zobaczyć ten projekt (Jeśli nie można zobaczyć okna Projects, kliknij polecenie Window> Projects z menu NetBeans):Normalnie, powinien być plik .java w Source Packages. Ale to dlatego, że niezaznaczliśmy pola "Create main class", nie ma tam pliku klasy Java.

Co należy zrobić, aby dodać formularz do projektu. Gdy forma jest tworzona, to zostanie utworzona we własnym pliku klasy Java.

Aby dodać formularz, kliknij prawym przyciskiem myszy nazwę projektu w oknie Projects. Pojawi się menu:Wybierz New > JFrame Form z menu. Gdy to zrobisz, powinieneś zobaczyć wyświetlony następujący kreator:W kreatorze tym jesteśmy proszeni o podanie nazwy dla swojej klasy, i nazwy pakietu. Mamy już stworzony projekt, i nazwaliśmy go Kalkulator. Nazwa pakietu i klasy zostanie przekazana do projektu. Tak więc, w polu Class Name podaliśmy nazwę MojKalkulator. W pustym polu tekstowym Package, wpisz javaKalkulator. Tworzymy klasę o nazwie MojKalkulator, która jest w pakiecie javaKalkulator, w projekcie Kalkulator.

Kliknij przycisk Finish, aby zakończyć proces.

W następnej części, zobaczysz, co się stanie po kliknięciu przycisku Finish i będziemy poznawać różne okna NetBeans IDE.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz